W ramach projektu oferujemy:
Poradnictwo integracyjne
W punkcie informacyjno-doradczym cudzoziemcy z grupy docelowej projektu mogą uzyskać wsparcie i informacje, a także skorzystać ze specjalistycznej pomocy – prawnej, psychologicznej, zawodowej, integracyjnej. W ramach poradnictwa integracyjnego możecie Państwo skorzystać z dostępu do komputera, Internetu, drukarki czy z pomocy przy redagowaniu pism. Ponadto oferujemy pomoc w tłumaczeniu dokumentów cudzoziemców (w tym przysięgłych) dotyczących m.in. legalizacji pobytu, nostryfikacji lub uznania świadectw, dyplomów czy dokumentacji medycznej.
Wsparcie socjalno-bytowe
W przejściowych i trudnych sytuacjach zapewniamy pomoc socjalno-bytową, polegającą na przyznawaniu paczek z artykułami higienicznymi, refundacji kosztów niezbędnych leków czy drobnych zabiegów medycznych, refundacji wynajmu mieszkania lub akademika.
Kursy języka polskiego
W ramach projektu planowana jest realizacja kursów języka polskiego z elementami historii i kultury polskiej na adekwatnych poziomach nauczania. Kurs będzie adresowany do cudzoziemców o różnej znajomości języka polskiego – na zróżnicowanych poziomach zaawansowania. Realizacja kursów zostanie powierzona zespołowi lektorów z odpowiednią specjalizacją i doświadczeniem w nauczaniu języka polskiego cudzoziemców.
Poradnictwo prawne
Zapewniamy poradnictwo prawne, w ramach którego można uzyskać pomoc w legalizacji pobytu na terytorium Polski, uzyskaniu pozwolenia na pracę, zrozumieniu i interpretacji pism urzędowych, sporządzaniu pism i wniosków, jak również pomoc w reprezentacji cudzoziemców przed właściwym organem w trakcie postępowania o wydanie zezwolenia na pobyt.
Kursy adaptacyjne
W ramach projektu organizujemy kursy adaptacyjne, mające na celu ułatwienie integracji społeczno-obywatelskiej cudzoziemców przez uświadomienie praw i obowiązków obywatelskich, zagadnień związanych z bezpieczeństwem, specyfiki funkcjonowania w Polsce.
Uczestnicy kursów otrzymają poczęstunek oraz materiały szkoleniowe, zawierające m.in. pakiet informacji ułatwiający kontakt z instytucjami dedykowanymi cudzoziemcom, zawierający informacje na temat praw i obowiązków przebywania na terenie RP, praktyczne informacje ułatwiające poruszanie się w polskim systemie m.in.: prawnym, zawodowym, edukacyjnym, administracyjnym.
Poradnictwo zawodowe
Uczestnikom projektu zapewniamy poradnictwo zawodowe, w ramach którego przekazujemy informacje nt. rynku pracy w Olsztynie i w województwie warmińsko- mazurskim, edukacji zawodowej i ustawicznej dorosłych, systemu zdobywania kwalifikacji w Polsce i na temat legalnych agencji pracy. Można również otrzymać pomoc w przygotowaniu urzędowych pism, w tłumaczeniu i zrozumieniu formularzy, których wypełnienie jest wymagane w trakcie procedur dotyczących zatrudnienia. Jest także udzielana porada w zakresie rodzajów umów o pracę i umów cywilno-prawnych, zasad korzystania z instytucji rynku pracy, rozliczania podatków (np. nt. systemu podatkowego, rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT, uzyskania numeru NIP, Regon).
Poradnictwo psychologiczne
W ramach projektu uczestnicy mają możliwość skorzystania z sesji psychologicznych, polegających m.in. na tym, jak podnieść swoją samoocenę, świadomie zarządzać swoją karierą, efektywnie budować swoje kompetencje i wizerunek na rynku pracy, wypracowaniu metod radzenie sobie ze stresem i sytuacjami kryzysowymi. Beneficjenci otrzymają wsparcie
w trudnych chwilach zmiany i poszukiwania pracy, związanych z utratą pracy i długotrwałym bezrobociem. Spotkania z psychologiem będą przydatne dla osób, które z powodu migracji borykają się ze specyficznymi konsekwencjami psychicznymi, m.in. wysokim stresem akulturacyjnym. Porady obejmują również zakres trudności w sferze integracji i adaptacji.
Biorąc pod uwagę fakt, że potrzebę skorzystania z psychologiem mogą dotyczyć również dzieci migrantów, psycholog zaoferuje im także profesjonalną pomoc – w zakresie specyficznych trudności szkolnych, czy potrzeb edukacyjnych, wspomaganie procesu adaptacji, ewentualnych lęków dziecięcych itp.
Spotkania z pracodawcami oraz współpraca z pracodawcami
W trakcie projektu zorganizowane zostaną dwa spotkania z pracodawcami zatrudniającymi migrantów i środowiskami zrzeszającymi pracodawców.
Celem spotkań będzie prezentacja potencjalnych pracowników pracodawcom, ich potencjału oraz zaprezentowanie przez pracodawców warunków pracy w danym przedsiębiorstwie, jak i stworzenie możliwości wymiany doświadczeń z zatrudnioną kadrą.
Oprócz organizacji spotkań współpraca z pracodawcami będzie miała charakter stały. W ramach tego zadania stworzona zostanie baza pracodawców o podwyższonej wiarygodności, którzy są zainteresowani zatrudnianiem cudzoziemców; opracowywanie i dostarczanie pracodawcom newslettera zawierającego praktyczne i aktualne informacje związane z zatrudnianiem cudzoziemców; analizowanie potrzeb rynku pracy i problemów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców; pełnienie funkcji mediatora w sprawach konfliktowych
pomiędzy pracodawcą a pracownikiem cudzoziemskim; utrzymywanie kontaktów z konsulami honorowymi reprezentującymi narodowości cudzoziemców.
Prowadzenie świetlicy
W ramach projektu planujemy organizację świetlicy i zajęć dla najmłodszych, gdzie dzieci będą miały zapewnioną opiekę pod okiem nauczyciela i animatora. W ramach prowadzonej świetlicy odbywać się będą m.in. zajęcia wyrównawczo-edukacyjne oraz zajęcia tematyczne dla dzieci. W ramach działania organizowane będą dla dzieci cykliczne spotkania z kulturą: wizyty m.in. w muzeach, kinie, teatrze oraz spotkania z przedstawicielami świata kultury i sztuki.
Turnus integracyjny dla dzieci polskich i cudzoziemskich
W ramach działań integracyjnych dla dzieci planowana jest organizacja turnusu integracyjnego. Dzieci cudzoziemskie wraz z dziećmi polskimi w wieku szkoły podstawowej odbędą ośmiodniowy turnus integracyjny w Ośrodku wypoczynkowym. W ramach turnusu planujemy organizację programu kulturalnego łączącego elementy kultury polskiej i kraju pochodzenia, rozegranie turniejów sportowych w ramach określonych dyscyplin sportowych, organizację wycieczek turystycznych pieszych i rowerowych, wspólną organizację czasu wolnego (ogniska, zabawy taneczne, gry i zabawy integracyjne itp.).
Warsztaty z obsługi komputera i Internetu
W ramach działań projektowych planowane są kursy adresowane do cudzoziemców, którzy mają trudności z obsługą komputera i Internetu. Komputer oraz Internet są aktualnie niezbędnym medium w procesie aktywizacji zawodowej oraz w sytuacjach poszukiwania pracy.
Umiejętność obsługi komputera i Internetu jest niezbędna również w procesie integracji, a także pozwala na wymianę informacji w grupach zrzeszających migrantów np. w mediach
społecznościowych. Do realizacji warsztatów planujemy zatrudnić wykładowcę, który będzie posiadał wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu podobnych szkoleń oraz wynająć sale wyposażone w komputery. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymają zaświadczenia oraz skrypt zawierający najważniejsze treści przekazywane przez prowadzącego, co pozwoli też sięgnąć po informacje po zakończeniu warsztatów. W trakcie zajęć uczestnicy nauczą się pracować w systemie Windows, na plikach i folderach, opracowywać dokumenty tekstowe, obsługiwać Internet, korzystać z przeglądarki internetowej i poczty elektronicznej, mediów społecznościowych. Nabyte umiejętności mogą być przydatne w wielu obszarach samodzielnego funkcjonowania, m.in. w obszarze poszukiwania pracy, najmu mieszkania, załatwienia spraw urzędowych, edukacyjnych.
Warsztaty z wielokulturowości i antydyskryminacji
Planujemy organizację warsztatów z wielokulturowości i antydyskryminacji, które będą adresowane do społeczeństwa przyjmującego oraz migrantów w celu edukacyjnym. Działania mają na celu rozbudzanie wrażliwości, jak również rozwijanie kompetencji międzykulturowych i antydyskryminacyjnych oraz wzmacnianie postaw otwartości i zaangażowania w procesy integracji. Będą miały na celu również promowanie wzajemnego poznania się migrantów i społeczeństwa przyjmującego. Planowany zakres tematyczny obejmuje m.in. obszar: migracji, międzykulturowości, mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią, ich konsekwencji karnych i emocjonalnych dla sprawcy oraz poszkodowanego, zwalczania nieuzasadnionych uprzedzeń oraz potrzeby solidarności z imigrantami i reagowania na przemoc wobec nich jako odpowiedzialności obywatelskiej, wspólnego budowania wartości na podstawie poszanowania praw człowieka i różnorodności
wobec migrantów. Celem warsztatów jest efektywna integracja oraz poznanie różnić i podobieństw między migrantami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych oraz społeczeństwa przyjmującego.
Jednodniowe wycieczki krajoznawcze z elementami kultury polskiej
W ramach działań integracyjnych, adaptacyjnych oraz międzykulturowych planuje się organizację jednodniowych wycieczek krajoznawcze z elementami kultury i historii Polski. Wyjazdy i wycieczki tematyczne po mieście i okolicy będą okazją do zdobycia wiedzy o okolicznych zabytkach, poznania historii regionu i Polski. Będą okazją do wymiany międzykulturowych doświadczeń oraz integracji środowiska migrantów. Na wycieczki będą zapraszani również polacy. Będzie to czas na wspólną integrację, poznanie różnic międzykulturowych, jak również okolic miejsca zamieszkania, ich kultury, zabytków.
Organizacja biesiady międzykulturowej
W ramach wydarzeń międzykulturowych i integracyjnych dla cudzoziemców i społeczeństwa przyjmującego zorganizowane zostanie spotkanie z okazji Światowego Dnia Migranta. W spotkaniu wezmą udział zarówno migranci jak i przedstawiciele społeczeństwa przyjmującego. Uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich kultur, tradycji i zwyczajów a spotkania będą miały na celu przedstawienie pozytywnych aspektów migracji jako procesu wzbogacającego lokalne społeczności, integrację migrantów, budowania relacji i więzi, omówienia swoich doświadczeń.
W ramach działań integracyjnych i międzykulturowych organizować planujemy spotkania, których celem będzie prezentacja kultury i tradycji z kraju pochodzenia. Spotkania będą okazją do poznawania kultur, zapoznanie się z tradycjami innych narodowości, jak również pozwolą na zbudowanie relacji pomiędzy uczestnikami: cudzoziemcami i przedstawicielami państwa przyjmującego, wśród których mogą się znaleźć koledzy i koleżanki z pracy albo ze szkoły, sąsiedzi, współpracownicy. Organizowane będą również wspólne wyjścia kulturalne, min. Do kina, teatru, muzeum. Celem tych spotkań będzie zarówno integracja, jak i spotkanie z kulturą.