04.2021 r. – Warsztaty z międzykulturowości i przeciwdziałania dyskryminacji:
W kwietniu bieżącego roku w ramach działań projektowych ruszyły warsztaty z międzykulturowości i przeciwdziałania dyskryminacji. Planowano realizację pięciu grup szkoleniowych, które pozwolą migrantom, jak również przedstawicielom społeczeństwa przyjmującego na zgłębienie tematyki międzykulturowości oraz antydyskryminacji.
Celami warsztatów są:
- edukacja społeczności lokalnej w zakresie międzykulturowości i przeciwdziałania dyskryminacji,
- rozbudzanie wrażliwości i rozwijanie kompetencji międzykulturowych i antydyskryminacyjnych,
- wzmacnianie postaw otwartości i zaangażowania w procesy integracji,
- promowanie wzajemnego poznania się migrantów i społeczeństwa przyjmującego,
- poznanie wybranych różnic i podobieństw między migrantami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych oraz społeczeństwa przyjmującego.
Program szkoleniowy uwzględnia poruszenie zagadnienia migracji oraz skalę tego zjawiska, omówienie wybranych różnic kulturowych i ich wpływu na powstawanie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminację. Podczas warsztatów zostaną przedstawione przejawy i konsekwencje dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami wraz ze sposobami przeciwdziałania tym zjawiskom i radzenia sobie z nimi. Wskazane zostaną także sposoby ochrony prawnej osób doświadczających nierównego traktowania. Prowadzący warsztaty wraz z uczestnikami skupią się również na temacie mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią, ich konsekwencjach karnych i emocjonalnych dla sprawcy oraz poszkodowanego. Wspólnie zostanie poruszona kwestia potrzeby solidarności z migrantami i reagowania na przemoc wobec nich jako postawy odpowiedzialności obywatelskiej, wspólnego budowania wartości na podstawie poszanowania praw człowieka i różnorodności. Będzie to też dobry czas i możliwość dyskusji na temat dobrych praktyk w zakresie wspierania postaw równego traktowania, rozpoznawania i reagowania na dyskryminację, pomocy osobom doświadczającym dyskryminacji i skutecznego reagowania na dyskryminację.
Czas trwania warsztatów – 3 godziny dydaktyczne.
Szkolenia realizujemy w kwietniu b.r., planujemy jednak ich kontynuację. Zatem w razie zainteresowania udziałem w szkoleniu zapraszamy do kontaktu mailowo: kgugala@caritas.org.pl Pod tym samym adresem mailowym można uzyskać więcej informacji na temat warsztatów.